Necesar pentru Sfântul Botez

Cerere pentru săvârșirea Tainei Sfântului Botez. Formularul aici: http://parohia-trossingen.de/images/form/CerereDeBotez.pdf

Copie după certificatul de naștere

Lumânare. Poate fi o lumânare de la biserică pe care să o lăsați apoi sa ardă în Sfântul Altar.

Pânză albă de mir

Păturică pentru copil, suficient de mare și de călduroasă în funcție de sezon

Panglică sau fașă

Prosop

Sticluță cu ulei de măsline

Recomandări

Recomandăm părinților și nașilor să se spovedească înainte de Botez.

Opțional, nașii pot dărui copilului un lănțișor cu o cruciuliță baptismală.

Vă recomandăm să luați acasă din apa sfințită la Sfântul Botez. Pentru aceasta, vă rugăm să aduceți un recipient potrivit.

Reguli de conduită la Taina Sfântului Botez

Botezul este un eveniment important în viața viitorului creștin, ceea ce îl poate face să fie neliniștit. De asemenea emoția părinților este mare. Familia dorește să aibă alături cât mai mulți invitați. Dacă au loc mai multe Botezuri simultan, atunci numărul de persoane din biserică este mare. Din acest motiv este bine să evităm tensiunile suplimentare și vă invităm să păstrați liniștea în timpul slujbei, și să ne rugăm împreună.

Ca la toate slujbele și rugăciunile din Biserică vă rugăm să acordați respectul cuvenit. Putem spune cu toții Crezul iar la citirea Evangheliei vă rugăm să vă ridicați în picioare.

Apreciem dacă participanții la slujbă vor fi îmbrăcați adecvat, însă cu atât mai mult familia și nașii. Din motive practice și pentru siguranța copilului nașa ar trebui să evite încălțămintea cu tocuri înalte și ținutele ce nu permit libertatea de mișcare.

Fotografiile sunt permise, iar preotul va ajuta pe cei ce vor să facă fotografii, explicându-le ritualul și unde este cel mai bine să se poziționeze. Vă rugăm să evitați să urcați către Sfântul Altar, spațiu delimitat de icoane.

Bisericile în care se desfășoară Sfântul Botez sunt folosite prin bunăvoința comunităților catolice și nu ne aparțin. De aceea, ne străduim să lăsăm atât biserica cât și anexele, curtea și spațiile exterioare ordonate și curate. Comunitatea noastră nu are o persoană care să asigure curățenia după terminarea Botezurilor. Vă suntem foarte recunoscători pentru ajutor.

Din același motiv, este important să respectăm locurile de parcare disponibile la biserica unde se desfășoară Botezul. Informații despre unde puteți parca și unde nu, găsiți aici.

Preotul, cei din cor, sau alți membri ai comunității prezenți în biserică vă pot îndruma cu plăcere. În același timp, vă rugăm să respectați indicațiile primite de la aceștia.

Rugăm familia să se asigure că invitații vor respecta aceste reguli. Dacă totuși slujba nu se poate desfășura în condiții civilizate, preotul poate continua slujba în prezența numai a copilului și a nașului sau, în cazuri grave, poate refuza să oficieze Botezul.